Musím platiť daň z predaja bytu, ktorý som zdedila po otcovi?

Zodpovedané
28. jún 2023

Dobrý deň,

byt som nadobudla dedením po otcovi. Ten ho vlastnil viac ako 20 rokov. Teraz bol byt predaný za vyššiu sumu ako je suma v notárskej zápisnici.

Musím platiť daň z predaja bytu?

Ďakujem

Dobrý deň,

príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane vtedy, ak:

  • Uplynulo 5 rokov a viac odo dňa jej nadobudnutia, ak nebola nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku.
  • Je nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade (rodič, vnuk...) a poručiteľ mal nehnuteľnosť vo vlastníctve aspoň 5 rokov.

Daň platiť nebudete a ani odvody do zdravotnej poisťovne, Váš otec mal vo vlastníctve nehnuteľnosť viac ako 5 rokov. Dedenie v priamom rade.

S prianím pekného dňa,
Lenka