Musím mať aktívne nemocenské poistenie?

Zodpovedané
23. sep 2024

Dobrý deň,

v 8/2024 som sa prihlásila na dobrovoľné poistenie. 90 dní uplynie niekedy v novembri. Potom mám v pláne sa odhlásiť a prihlásiť sa opäť s vyšším základom 905 EUR. Momentálne mám základný 652 EUR. Dobrovoľné nemocenské poistenie mám v pláne platiť do mája, kedy to bude presne 270 dní.

Tehotenstvo si avšak neviem naplánovať, pretože nevieme či to vyjde hneď.

Keď budem chcieť tehotenský a materské, musím mať aktívne dobrovoľné poistenie?

Ak by som skončila s platením v máji a ešte by som nebola tehotná, mám platiť ďalej?

Alebo prerušiť a čakať kým otehotniem a potom ostatok doplatiť tým pádom by bolo ku dňu nástupu na materskú aktívne. Ale najradšej by som bola aby som to mala skôr v máji zaplatené celé a potom už neplatila.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, tak dobrovoľné nemocenské poistenie musí trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského/materského. Vymeriavací základ sa dá z aktívneho DNP zmeniť najskôr po 6 mesiacoch.

Pokiaľ sa prihlásite na DNP ešte pred otehotnením, tak 26 týždňov pred nástupom na materské stihnete. Ak budete platiť DNP kratšie ako 26 týždňov, t.j. pred nástupom na tehotenské, materskú, tak dávky sa vypočítajú z minimálneho vymeriavacieho základu.

Prihlásili ste sa na minimálne DNP, ktoré budete platiť napr. 3 mesiace, následne sa odhlásite sa z tohto DNP a po krátkej pauze (deň - dva, mesiac, podľa otehotnenia) sa nanovo prihlásite na DNP s Vami určeným vymeriavacím základom, ktoré už ale musí trvať 26 týždňov. Takto je to ideálne. Na materskú môžete nastúpiť aj z ochrannej lehoty ale iba v prípade, ak by ste otehotneli do pol roka od ukončenia DNP s tým, že skončené DNP trvali minimálne 270 dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka