Musím hlásiť úradu práce skutočnosť, že už som na výsluhovom dôchodku?

Zodpovedané
9. sep 2024

Dobrý deň,

odišla som z práce a nastúpila som kvôli dlhodobo zlému zdravotnému stavu dieťaťa na výsluhový dôchodok. Rodičovský príspevok mi bol na dieťa priznaný ešte počas obdobia, keď som pracovala.

Musím hlásiť úradu práce skutočnosť, že už som od 1.8.2024 na výsluhovom dôchodku?

Ďakujem

Dobrý deň,

rodičovský príspevok sa poskytuje oprávnenej osobe.

Oprávnená osoba na uplatnenie nároku je:

  • rodič dieťaťa,
  • fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu (NOS, PS, poručníctvo, osvojenie),
  • manžel (manželka) rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.

Nie je možný súbeh RP a nároku materskej za celý mesiac a pri poberaní dávky v nezamestnanosti.

Nikde nie je stanovené, že nesmie byť súbeh RP s akýmkoľvek dôchodkom.

Citujem zo stránky:
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

Oprávnená osoba je povinná preukázať skutočnosti, ktoré majú vplyv na vznik nároku, výšku a výplatu rodičovského príspevku a do ôsmich dní ich písomne oznámiť príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Lehota 8 dní začína plynúť prvým dňom nasledujúcom po dni, kedy nastala zmena.

Podľa mňa, výsluhový dôchodok by nemal mať vplyv na výplatu RP.

S prianím pekného dňa,
Lenka