Musí živnostník platiť zdravotné poistenie, keď je aj zamestnaný a poberá rodičovský príspevok?

Zodpovedané
20. aug 2024

Dobrý deň,

priateľ je živnostník, zároveň je aj zamestnaný aj na TPP a poberá rodičovský príspevok.

Zdravotná poisťovňa od neho žiada platiť minimálne poistné v sume okolo 80 EUR a stále nám tvrdia, že to platiť musí.

Je to tak?

Ak nie, ako im podložiť to, že keď je poberateľom rodičovského príspevku nemusí platiť poistné?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak mu vypočítali preddavky z podaného daňového priznania za rok 2022, je povinný platiť preddavky od 1.1.2024 ak má stále má živnosť aktívnu. Už sa podávalo daňové priznanie za rok 2023, malo mu prísť Ročné zúčtovanie ZP a v ňom uvedený preplatok/nedoplatok podľa príjmov zo živnosti z DP (z TPP by nemal mať rozdiel) a tiež určené preddavky, ktoré budú platiť od 1.1.2025.

Keby založil živnosť tento rok a súčasne by poberal rodičovský príspevok, v prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie. Ak by ale dosahoval vyššie príjmy zo živnosti, po podaní DP výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia by bol nedoplatok a následne by vypočítali koľko bude platiť mesačné preddavky od nasledujúceho roka.

Záleží od základu dane za SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka