Musí sa ukončenie štúdia na vysokej škole nahlásiť na sociálke a biologickému otcovi?

Zodpovedané
27. jan 2024

Dobrý deň,

dcéra je od septembra študentka 4. ročníka PF, ale rozhodla sa, že od polovice februára končí štúdium a hľadá si prácu. Zatiaľ poberá alimenty od svojho biologického otca a zo sociálky prídavky a daňový bonus.

Je nutné po ukončení vysokej školy oznámiť toto rozhodnutie na sociálku aj jej otcovi?

Na čo má nárok, ak by sa jej nepodarilo nájsť prácu?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade prerušenia štúdia je študent povinný hradiť si zdravotné poistenie samostatne.

Ak sa hneď po prerušení štúdia zamestná, vznik zamestnania zdravotnej poisťovni oznámi zamestnávateľ. Keď sa zaeviduje na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, platí za neho poistné štát a oznámi to zdravotnej poisťovni Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Nebude mať nárok na dávku v nezamestnanosti a nebude ani sociálne poistenou osobou. Môže ale požiadať o dávku v hmotnej núdzi, posudzuje sa aj príjem rodičov, takže dávka nemusí vychádzať.

Ohľadom výživného:
https://ficek.sk/platenie-vyzivneho-pocas-preru...

S prianím pekného dňa,
Lenka