Musí mať manžel nejakú formu pracovného pomeru vo vlastnej firme?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

manžel nastupuje koncom januára na MD. Je zamestnancom vo vlastnej firme, kde si z TPP uplatňuje materské. Ja som riadne zamestnaná, nie som doma. O dieťa sa starať bude reálne on a nie ja.

Do firmy bude chodiť len občas kvôli "podpísaniu papierov", nebude tam teda reálne pracovať. Účtovník mi však tvrdí, že musí mať nejakú formu PP s firmou (dohoda alebo ako konateľ), lebo inak ide o čiernu prácu a v prípade kontroly z IP dostane pokutu.

Je to naozaj tak?

Boli sme v tom, ze majiteľ/konateľ firmy nemôže byť posudzovaný, že pracuje "na čierno".

Čo by ste nám prosím poradili?

Máme uzatvoriť nejakú dohodu na 1 hodinu týždenne?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže, ale nemusí. Prípadne môže ako konateľ vykonávať funkciu konateľa bez odmeny, jeho odmenou bude zisk, resp. podiel na zisku.

Pripájam Vám linky, v ktorých nájdete viacero možností:
https://ludskourecou.sk/2022/09/eserocka-a-mozn...
https://www.epravo.sk/top/clanky/ako-vstupit-do...

S prianím pekného dňa,
Lenka