Musí byť súkromné auto registrované kvôli dani z motorových vozidiel?

Zodpovedané
14. apr 2023

Dobrý deň,

som SZČO a uvažujem nad rozšírením živnosti - poskytovanie služieb u zákazníka doma. Teda voľná živnosť bez prevádzky. Pri poskytovaní týchto služieb budem používať náradie, ktoré si priveziem so sebou súkromným autom.

Musí byť súkromné auto registrované na daň z motorových vozidiel?

Nie je mi jasné, či auto vstupuje do podnikania. Teoreticky s náradím viem prísť k zákazníkovi aj vlakom/autobusom. Nechcem, aby auto nejako vstupovalo do podnikania, výdavky s ním spojené (palivo, opravy) si v uplatňovať nebudem.

Ďakujem

Dobrý deň,

predmetom dane je vozidlo, ktoré sa v zdaňovacom období používa na podnikanie v zmysle § 2 Obchodného zákonníka alebo na dosahovanie príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a je evidované v Slovenskej republike.

Používaním vozidla na podnikanie sa na účely tohto zákona rozumie:
a) skutočné používanie vozidla na podnikanie
b) účtovanie o vozidle
c) evidovanie vozidla v daňovej evidencii
d) uplatňovanie výdavkov spojených s používaním vozidla
e) používanie vozidla na podnikanie daňovníkom (napr. zamestnancom)

Rozhodujúce je, či bol automobil používaný na podnikanie.

S prianím pekného dňa,
Lenka