Môžu si manželia spojiť príjmy a podať spoločne daňové priznanie?

Zodpovedané
31. jan 2024

Dobrý deň,

manžel je SZČO, ja som bola do 8.6.2023 na rodičovskej dovolenke, následne som nastúpila na pár dní do práce, dala si preplatiť dovolenku od 13.6.23 som bola na úrade práce a brala som maximálnu podporu v nezamestnanosti.

Môže si manžel uplatniť NČZD na mňa do 8. júna?

Vysokou podporou som však prekročila sumu nezdaniteľnej časti.

Môže si ma uplatniť alikvótne pokým som bola doma so synom?

Je možné ako manželia spojiť si príjmy, jeho zárobok zo živnosti plus moja podpora (a jedna výplata, ktorú mi vyplatili v júli) a podať daňové priznanie spoločne?

Je možné, že tak dosiahneme najvyššiu výšku daňového bonusu na dieťa?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

príjmy sa sčítavajú za celý rok, nedelia sa na obdobie počas RD, resp. za obdobie ktoré je Vám vhodné. Dávka v nezamestnanosti sa počíta do vlastného príjmu manželky, pokiaľ ste prekročili výšku nezdaniteľnej časti, tak Vám vychádza 0.

Spoločne sa daňové priznanie nepodáva. DP podá on, uvedie príjmy, výdaje za svoju SZČO, môže uviesť aj Váš príjem ale iba zo zamestnania. Dávka v nezamestnanosti nie je zdaniteľný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka