Môžu obidvaja rodičia poberať materské?

Zodpovedané
13. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o potvrdenie/vyvrátenie týchto informácií. Som na RD so synom (v 08/2024 bude mať 3 roky), v máji sa nám má narodiť druhé dieťa. Šesť týždňov pred pôrodom nastúpim s 2. dieťaťom na MD, tým pádom mi skončí RD s 1. dieťaťom. K tomu istému dátumu by manžel nastúpil s 1. dieťaťom na MD a čerpal svojich 28 týždňov, príp. až kým by nemal syn 3 roky.

Je to správne?

Môžeme obaja rodičia poberať MD, každý na iné dieťa?

Je v tom nejaký zádrhel?

Obaja sme dlhoročnými zamestnancami, na TPP, bez zmeny zmluvy, všetky poistenia máme v poriadku.

Bude mi vychádzať minimálne taká istá výška materského príspevku ako som mala s 1. dieťaťom, keďže prejdem plynule z RD na ďalšiu MD?

Bude sa manželovi počas jeho MD krátiť dovolenka v práci?

Po ukončení mojej MD s 2. dieťaťom prejdem na RD s 2. dieťaťom.

Keď mi 1. dieťa nezoberú do škôlky z dôvodu, že som doma s 2. dieťaťom, môžem si požiadať o predĺžený rodičovský príspevok napriek tomu, že už ani jeden rodič nepoberal cca 9 mesiacov na toto 1. dieťa RD?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, v tom istom čase môžete byť ako matka na materskej s novorodencom a otec so starším dieťaťom do 3 rokov veku dieťaťa.

Pokiaľ plynulo prejdete na novú materskú, budete na RD viac ako 2 roky a nemali ste počas RD žiadny zdaniteľný príjem, materská by nemala byť nižšia ako tá predchádzajúca.
Manžel bude na rodičovskej dovolenke, nakoľko materské bude poberať už na staršie dieťa. Doba počas rodičovskej dovolenky sa nepovažuje za výkon práce, preto dovolenka za tieto dni sa môže zamestnancovi krátiť aj napriek tomu, že za dané obdobie poberá materské. Záleží koľko dní bude poberať materské v danom roku.

Aj keď máte dve deti, rodičovský príspevok sa poberá len jeden. Po skončení MD budete poberať na mladšie dieťa rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka