Môžem zrušiť dobrovoľné poistenie, keď už budem mať zaplatených 270 dní?

Zodpovedané
7. júl 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom dobrovoľného poistenia. Som dobrovoľne poistenou osobou od 16.2. 2024. Platím si dobrovoľné poistenie z toho dôvodu, aby mi v prípade tehotenstva vyšiel nárok na tehotenské/materské. Zmluva u zamestnávateľa mi vypršala 31.12.2022, to som bola už na materskej, neskôr na rodičovskej. Zatiaľ sa mi ale otehotnieť nedarí.

Keby si nazbieram 270 dní poistenia, môžem sa potom z poistenia odhlásiť?

Mohla by som mať na materské nárok z ochrannej lehoty?

Neviem či sa ochranná lehota týka len zamestnania alebo aj dobrovoľného poistenia.

Môžem otehotnieť až po zániku poistenia, alebo si môžem zrušiť poistenie už v rámci tehotenstva, keď budem mať nazbieraných 270 dní?

Sú rovnaké podmienky aj pre tehotenské, alebo tam musí byť aktuálne aktívne poistenie?

Na jednej strane si chcem zabezpečiť, aby som mala nárok na dávku a na druhej strane si nechcem neviem koľko mesiacov preplatiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na materské (pri splnení najmenej 270 dní poistenia za posledné dva roky pred pôrodom) z ochrannej lehoty budete mať, ak by ste otehotneli do pol roka po zániku nemocenského poistenia:

  • po skončení zamestnania,
  • povinného poistenia SZČO,
  • po zániku dobrovoľného poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka