Môžem získať maximálnu výšku podpory?

Zodpovedané
19. jan 2024

Dobrý deň,

od 1.11.2017 som zamestnaná na TPP - pracovný pomer stále trvá do dnešného dňa.
Od 1.7. 2022 som na rodičovskej dovolenke.

1.1.2025 syn dovŕši 3 narodeniny, tým pádom mi skončí k tomuto dňu aj rodičovský príspevok. 2.1.2025 je nedeľa, čerpala by som dovolenku 3. - 4.1.2025 a 5.1.2025 by som podala výpoveď s tým, že zvyšok dovolenky by som si chcela nechať preplatiť.

Je táto postupnosť dátumov v poriadku?

Je možné za týchto okolností dosiahnúť maximálnu výšku podpory?

Do tejto firmy sa však plánujem po podpore nezamestnanosti vrátiť. Potrebujem mať 6 mesiacov voľno z osobných dôvodov, avšak nechcem ostať bez príjmu. Preto by som to riešila podporou. Zamestnávateľ súhlasi, že po skončení podpory, by som znova pracovala u neho.

Ďalšia otázka :
Na podporu by som teda išla po výpovedi.

Ak zistím počas 6 mesiacov, že som otehotnela znova, budem mať nárok na tehotenské, materské a rodičovský príspevok po skončení podpory?

Alebo budem mať tieto nároky len v tom prípade, že dňom zistenia tehotenstva by som sa prihlásila na dobrovoľne poistenie a zároveň by plynula podpora?

Platila by som vyššie odvody.

Vyšla by mi aj vyššia materská?

Tuším to musí byť 26 týždňov pred nástupom na materskú, aby sa základ počítal z tohto DP?

A druhá možnosť, ukončila by som hneď podporu hoci aj o mesiac, dva a ihneď sa zamestnala naspäť k zamestnávateľovi a pracovný pomer by stále trval až do nástupu na materskú.

Potrebujem vedieť, či v jednom alebo v druhom prípade budem mať stále nárok na tehotenské, materské a rodičák, nakoľko nerada by som si kvôli podpore pokazila tieto dávky.

Ďakujem

Dobrý deň,

pomerne dlhý príspevok, ak nezodpoviem na všetko, kľudne dopíšte do novej otázky.

1. Dátumy sú v poriadku. Nepodáte výpoveď ale dohodu o skončení pracovného pomeru. Je potrebné, aby zamestnávateľ s touto dohodu aj s čerpaním dovolenky súhlasil. Maximálny VZ sa môže krátiť, nakoľko neodpracujete celý mesaic, iba časť z neho. Či vyjde maximálna podpora, k tomu sa nevyjadrím, môžete si dať prepočítať zamestnávateľovej mzdárke, (ak bude ochotná sa tým zaoberať), aký vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovni by Vám vznikol za tie čerpané a preplatené dni dovolenky s prihliadnutím na krátenie maximálneho VZ.

2. Pokiaľ by ste do pol roka otehotneli od skončenia pracovného pomeru s tým, že by ste pred ukončením čerpali spomínanú dovolenku, tak by Vám vznikol nárok na tehotenské, materské z ochrannej lehoty. Ak by ste poberali materskú, tak by ste mali nárok na vyšší rodičovský príspevok.

3. Ak by ste sa prihlásili na DNP tak zaniká ochranná lehota z ukončeného pracovného pomeru. Nárok na tehotenské/materské stále bude a aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského.

4. Ak by ste sa po mesiaci či dvoch vrátili späť k zamestnávateľovi, a pred ukončením pracovného pomeru by ste teda čerpali dovolenku, mali by ste nárok aj na tehotenské aj materské z nového pracovného pomeru, aj vyšší RP.

S prianím pekného dňa,
Lenka