Môžem žiadať príspevok, keď ja som na materskej s mladším dieťaťom?

Zodpovedané
27. máj 2024

Dobrý deň,

budem mať 2 deti do 3 rokov. Súbeh materskej a rodičovskej nie je možný, iba materská pre obe deti (manžel na staršie ja na mladšie).

Môže staršie dieťa na materskej navštevovať jasličky?

A ak nemôže a nebol by s ňou manžel na materskej, môže navštevovať vtedy, ak ja budem doma s mladším dieťaťom?

Zároveň existuje aj príspevok na jasle.

Môžem o príspevok požiadať v prípade ja na materskej s mladším dieťaťom a staršie v jasličkách?

Ďakujem

Dobrý deň

materská otcovi sa môže priznať vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, ak by bol on v práci. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka, v jeho krátkodobej neprítomnosti sa môže starať napr. dedko, babka.

Ak dieťa chodí do škôlky (jasle), SP v takýchto prípadoch už posudzuje, že otec sa prestal starať po celý čas o dieťa. Podľa Sociálnej poisťovne je jeho povinnosťou túto skutočnosť oznámiť, mal by túto skutočnosť oznámiť hneď pri podávaní žiadosti do SP.

Ak vy budete na materskej s mladším dieťaťom a otec dieťaťa nebude na materskej so starším dieťaťom, staršie dieťa môže byť v škôlke.

O príspevok môžete požiadať. Nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa môžete mať dovtedy, kým Vaše novonarodené dieťa nebude mať 6 týždňov. Nárok na príspevok už nebudete mať od mesiaca, ktorý bude nasledovať po mesiaci, v ktorom Vaše dieťa bude mať 6 týždňov.

§ 4 ods. 4 zákona o príspevku na starostlivosť:
Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok alebo obdobná dávka v cudzine.

S prianím pekného dňa,
Lenka