Môžem žiadať o materskú aj v Rakúsku?

Zodpovedané
Dnes o 08:44

Dobrý deň,

v roku 2023 som odrobila 7 mesiacov na Slovensku a 4 mesiace v Rakúsku. V roku 2024 nemám poistné tých 90 dní.

Zoberú mi do úvahy aj Rakúsko, keď mi tam chýba nejakých 50 dní byť poistená nemocensky?

Ja momentálne pracujem na dohodu, ale neoplatí sa mi odrobiť a z toho poberať materskú. V roku 2023 som mala oveľa vyšší príjem.

Viem si zažiadať aj v Rakúsku, aj keď som otehotnela na Slovensku?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničným dávkam sa nevenujem, iba okrajovo.

Všeobecne platí, že ak ste pracovali a boli nemocensky poistená v inom členskom štáte, nárok na nemocenské dávky tehotenské/materské si uplatňujete podľa predpisov tohto štátu, aj keď už ste sa vrátili na Slovensko.

Ak Vám v zahraničí zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva a nevznikol Vám v zahraničí nárok na materské, mohli by ste si uplatniť nárok na materské v 8-mesačnej ochrannej lehote tu na SK ak pred materskou by ste poberali dávku v nezamestnanosti.
Sociálna poisťovňa preverí Vaše poistenie v zahraničí. Na základe toho čo overia, Vám potom môžu uznať podporu v nezamestnanosti aj nemusia.

https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/praca-...

Odporúčam informovať sa v pobočke Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka