Môžem žiadať materské aj zo živnosti, ktorú mám prerušenú?

Zodpovedané
2. nov 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila o mojej situácii.

Môžem žiadať materské aj zo živnosti, ktorú mám prerušenú?

Pracovala som na živnosť a mám zaplatených 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. Živnosť som pozastavila začiatkom roku 2023 v januári. Odvtedy pracujem na TPP. Termín pôrodu mám 21.2.2024. Ochrannú lehotu 8 mesiacov na živnosti už nestíham.

Čo som sa dočítala, tak pre poberanie materského súbežne z viacerých nemocenských poistení musia byť obe aktívne alebo v ochrannej lehote, musia byť platené minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch.

Ak si pred pôrodom znovu obnovím živnosť, bude sa považovať poistné ako nové, alebo sa mi budú počítať už predošlé zaplatené poistné dni z roku 2022?

Budem si vedieť žiadať materské z oboch poistení?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste mali živnosť iba prerušenú a nezanikne Vám povinnosť po jej znovu otvorení platiť povinné poistenie do SP, tak by mohlo ísť o súbeh z oboch poistení.

Pokiaľ z obidvoch splníte aj podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred nástupom na materskú, resp. pred pôrodom (započíta sa aj staršie obdobie SZČO).

S prianím pekného dňa,
Lenka