Môžem uzavrieť sprostredkovateľskú zmluvu na prenájom môjho auta s firmou môjho syna?

Zodpovedané
5. máj 2023

Dobrý deň,

som pracujúca dôchodkyňa a chcem si ešte privyrobiť prenájmom môjho auta. Nechcem si zakladať živnosť a riešiť papierovačky.

Je možné uzavrieť sprostredkovateľskú zmluvu na prenájom môjho auta s firmou môjho syna za malú províziu, ktorá ho bude prenajímať?

Tak sa môžem vyhnúť papierovačkám a len priznám príjem z prenájmu v daňovom priznaní.

Bude to možné a v súlade so zákonom?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to možné, ak sa bude jednať o krátkodobý prenájom, len si dajte ešte pozor na transakcie medzi závislými osobami. Ste blízke osoby.

Povinnosť podať daňové priznanie je vtedy, ak daňovník dosiahol za príslušný rok zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 50 % nezdaniteľnej časti na daňovníka.

Pre rok 2023 je suma nezdaniteľnej časti na daňovníka vo výške 4922,82 €.

S prianím pekného dňa,
Lenka