Môžem ukončiť pracovný pomer k 1. februáru?

Zodpovedané
Včera o 19:53

Dobrý deň,

v marci 2025 mám termín pôrodu, na materskú môžem nastúpiť a poberať ju od 27. januára 2025. Na TPP budem pracovať viac ako 90 dní t.j. okt., nov., dec., 2024 pripadne polka januára 2025 (aby som splnila viac ako 90 dní). Nemocenský poistená som bola dlhšie ako 270 dní v rámci SZČO, ktorého činnosť ukončím začiatkom októbra. Žiadať o materské chcem podať len z TPP.

1. Môžem ukončiť pracovný pomer na TPP k 1. februáru?

Ostane mi nárok na materskú?

Aký postup mi doporučujete potom?

Ak by som dala výpoveď až po pôrode a chcem plne čerpať materskú dovolenku, je to v poriadku?

2. Aké bude rozhodujúce obdobie pre výpočet výšky materskej, nakoľko je to už v roku 2025?

Bude to od októbra 2024 po ukončenie pracovného pomeru t.j. napr. 1.2.2025?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Áno, môžete ukončiť pracovný pomer k 1.2., o materskú požiadate od 27.1., preto sa na ÚPSVaR už nebudete potrebovať registrovať, budete poberať materské. Ak podáte výpoveď po pôrode, už budete poberať materské. Do doby skončenia pracovného pomeru budete čerpať materskú dovolenku, po jeho skončení budete naďalej poberať materské.

2. Ak požiadate o materské v 1/2025 počas trvania pracovného pomeru, rozhodujúcim obdobím bude 10 - 12/2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka