Môžem spätne požiadať o tehotenskú dávku?

Zodpovedané
8. júl 2024

Dobrý deň,

termín pôrodu mám 27. septembra. Požiadala som o tehotenskú dávku a prišlo mi rozhodnutie, že nemám nárok. Vraj som nebola v uplynulých dvoch rokoch nemocensky poistená 270 dní pred začiatkom 13. týždňa tehotenstva. Bola som poistená iba 267 dní.

Ak by som rodila až 30. septembra, tak potom môžem požiadať spätne tehotenskú dávku?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetky podmienky pre nárok na tehotenské sa posudzujú k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, t.j. 13. týždeň tehotenstva.

O tehotenské môžete požiadať aj neskôr, ale podmienky sa určia tak, ako som uviedla vyššie.

Ak ste teda nesplnili 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tak Vám tehotenské neschvália, aj keby ste podmienky splnili k neskoršiemu dátumu.

S prianím pekného dňa,
Lenka