Môžem spätne požiadať o tehotenské, keď som už v 20. týždni?

Zodpovedané
10. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Mám nárok na vyplatenie tehotenskej dávky ako absolventka vysokej školy, ktorá je momentálne nezamestnaná a neplatí si dobrovoľné zdravotné poistenie?

Môžem spätne požiadať o tehotenské, keď som už v 20. týždni?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

všetky podmienky pre nárok na tehotenské sa posudzujú k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, t.j. 13. týždeň tehotenstva.

O tehotenské môžete požiadať aj neskôr, ale podmienky sa určia tak, ako som uviedla vyššie.
Ak ste teda nesplnili 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tak Vám tehotenské neschvália, aj keby ste podmienky splnili k neskoršiemu dátumu.

Nakoľko ste nesplnili 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tak Vám tehotenské neschvália, aj keby ste podmienky splnili k neskoršiemu dátumu. Pri tehotenskom sa doba štúdia nezapočíta do potrebných dní nemocenského poistenia a takisto v 13. týždni tehotenstva ste nemali aktívne nemocenské poistenie a ani ste neboli v ochrannej lehote.

S prianím pekného dňa,
Lenka