Môžem si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky?

Zodpovedané
22. jan 2024

Dobrý deň,

v roku 2021 v decembri som si vo veku 34 rokov brala hypotéku, bolo to po rozvode. Pol roka pred hypo som si zobrala od PSS medziúver na kúpu stavebného pozemku. Peniaze z vyporiadania BSM som použila na výstavbu základovej dosky + natiahnutie múrov. Keď som už mala všetky potrebné náležitosti, tak som podala žiadosť do Fio banky o hypo. Tu mi uznali ako príjem aj celé výživné, preto som sa rozhodla pre nich. Tu som si refinancovala 30 000 EUR a brala som 80 000 EUR na stavbu domu.

Účtovníčka mi vraví, že môžem si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky, ale v banke mi hovoria, že nie lebo to bol refinanc.

Ako to posudzuje daňový úrad?

Aj v názve zmluvy s bankou mám: Zmluva o poskytnutí úveru na bývanie.

Ani na tých 80 000 EUR si nemôžem uplatniť daňový bonus?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri refinancovaní alebo navýšení hypotéky, z ktorej ste mali ako dlžník nárok na daňový bonus, tak tento nárok na novú hypotéku (inej banky) zanikne.

S prianím pekného dňa,
Lenka