Môžem si uplatniť daňový bonus na dieťa, ak doplatím rozdiel v stravnom?

Zodpovedané
5. feb 2023

Dobrý deň,

minulý rok mal syn dotáciu na stravu. Neskôr sa mi podarilo zamestnať na dohodu na 3 mesiace. Podmienku viac ako 330 eur spĺňam.

Môžem si uplatniť na neho daňový bonus, ak by som za tie 3 mesiace doplatila rozdiel v stravnom?

Alebo musím v daňovom žiadať len za celý kalendárny rok?

Ďakujem

Dobrý deň,

podmienkou na vyplatenie daňového bonusu ešte po starom je, aby ste mali zdaniteľné príjmy zamestnanca v daňovom priznaní (alebo v ročnom zúčtovaní) za rok 2022 vo výške najmenej 6-násobku minimálnej mzdy. Teda najmenej 3 876 eur.

Zároveň platí, že nárok na daňový bonus na dieťa vo veku od 6 rokov do 15 rokov je len vtedy, ak sa na dieťa neposkytuje dotácia na stravovanie.

Keď sa počíta daňový bonus po novom, tam nie je ohraničená hranica príjmu. Nárok na daňový bonus na dieťa vo veku do 15 rokov je len vtedy, ak sa na dieťa neposkytuje dotácia na stravovanie.

Nepomôže Vám doplatenie stravného, nakoľko ste podpísali čestné vyhlásenie, že chcete čerpať dotáciu na stravu.

Keby ste chceli dotáciu na stravu zrušiť, tak toto oznámite v jedálni a zodpovedný zamestnanec školy požiada o zrušenie poberania dotácie na stravovanie. Až potom si stravu v školskej jedálni budete platiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka