Môžem si pri prenájme nehnuteľnosti rozdeliť náklady?

Zodpovedané
14. nov 2023

Dobrý deň,

v roku 2023 som pripravovala nehnuteľnosť (nebude zaradená do obchodného majetku) na prenájom (bez živnosti, len ohlásenie na DÚ). Nehnuteľnosť je zariadená (nábytok), čo je uvedené aj v zmluve o nájme. Teraz v novembri som našla nájomcu. Náklady na hnuteľné veci (nábytok) presahujú zisk, ktorý dosiahnem za cca 1,5 mesiaca nájmu. Viem, že si ho môžem uplatniť aj v budúcom roku.

Môžem si náklady rozdeliť?

Napr. tento rok uplatniť len stoličky a stôl (do výšky zisku, teda vytvorím nulový zisk) a zvyšok v budúcom roku 2024?

Je zaplatené nájomné v decembri 2023 za mesiac január 2024 ziskom roku 2023 alebo 2024?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je možné zahrnúť do základu dane aj výdavky daňovníka, ktoré vynaložil v roku, ktorý predchádzal roku, kedy začal vykonávať činnosť a to na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky. Pokiaľ ste začali prenajímať v roku 2023, tak si môžete uplatniť náklady pre prerobenie bytu z 2022 a z 2023. Je to možné iba v prvom roku.

Sledujete príjem za dané obdobie, v ktorom ste dostali zaplatené.

Viac nájdete:
https://podpora.financnasprava.sk/185490-Uplatň...

S prianím pekného dňa,
Lenka