Môžem si požiadať o materské z ktoréhokoľvek pracovného pomeru?

Zodpovedané
11. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som si len potvrdiť pravdivosť informácie, ktorú mi poskytla Sociálna poisťovňa.

Mám prerušenú niekoľkoročnú živnosť od apríla tohto roka (2023). Z toho poistenia by mi malo vyjsť potrebných 270 dní nemocenského poistenia pre uznanie materskej. Na materskú by som mala nastúpiť začiatkom februára 2024.

V čase od apríla do začiatku septembra 2023 som ešte mala príjem z doktorandského štúdia. Nemocenské poistenie som si vtedy neplatila, len zdravotné. Od druhej polovice septembra 2023 som bola zamestnaná na polovičný úväzok, do nástupu na materskú by to malo byť nejakých 140 dní nemocenského poistenia.

Sociálna poisťovňa nepriznala tehotenské z ochrannej lehoty po prerušení živnosti. Našli si tam nejakú oneskorenú platbu, na základe ktorej to neuznali. Aj kvôli tejto okolnosti som bola nútená si nájsť ešte ďalší pracovný úväzok, ktorý mám teraz od začiatku novembra 2023. Tam sa mi podarilo získať výšší príjem ako v tom polovičnom od septembra 2023. V čase nástupu na materskú by som mala mať z tohto úväzku približne 97 dní nemocenského poistenia. Momentálne mám teda dva pracovné uväzky, obidva sú na dobu určitú.

V Sociálnej poisťovni mi potvrdili, že pri nástupe na materskú si budem môcť vybrať z ktorého úväzku budem žiadať o materské, pokiaľ je tam splnená tá podmienka minimálne 90 dní nemocenského poistenia.

Viete mi túto informáciu potvrdiť?

Môžem si požiadať o materské aj z toho úväzku, ktorý trvá kratšie?

Nemusím si ten polovičný úväzok zrušiť?

Zároveň som tu často objavuje téma, že pri úväzku trvajúcom len o niečo viac ako 90 dní pred nástupom na materskú ho Sociálna poisťovňa môže označiť ako účelový a na základe toho neuznať materské.

Na základe čoho to takto vyhodnucuje?

Mám sa toho obávať, aj keď ide o reálny úväzok?

Po nepriznaní toho tehotenského príspevku, aj keď mi v SP viackrát potvrdili, že budem mať naň nárok.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, započíta sa doba ukončeného ale už aj trvajúceho nemocenského poistenia. Pokiaľ máte viac súčasne trvajúcich poistení, nie zo všetkých musíte žiadať o materské.

Sociálna poisťovňa odmieta zverejniť a ani nezverejňuje aké majú postupy pri skúmaní účelovosti materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka