Môžem prerušiť poberanie podpory?

Zodpovedané
24. júl 2024

Dobrý deň,

môj manžel je momentálne na materskej s mladšou dcérou a ja som na RD so staršou. Mám pozastavený RP. Plánujem ukončiť TPP dohodou a ísť na úrad práce + poberať podporu v nezamestnanosti. V polovici novembra manželovi končí materská dovolenka.

Bolo by možné po troch mesiacoch (august, september, október) poberanie podpory prerušiť, vrátiť sa na ešte rodičovskú s rodičovským príspevkom na pol roka kým bude mať mladšia dcérka tri roky a potom ísť znovu na tri mesiace na úrad práce a podporu dočerpať?

Prácu plánujem po RD hľadať v školstve a je málo pravdepodobné, že nejakú nájdem v máji. Skôr až od augusta robia riaditelia nové zmluvy, preto by mi to takto najviac vyhovovalo.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, po ukončení pracovného pomeru môžete požiadať o zaradenie do evidencie na ÚPSVaR, poberať dávku v nezamestnanosti, po troch mesiacoch požiadať o vyradenie a zároveň požiadať o rodičovský príspevok. Nakoľko už pracovný pomer bude skončený, už nebudete na rodičovskej dovolenke, len budete poberať rodičovský príspevok. Po jeho skončení môžete opätovne požiadať o dávku v nezamestnanosti.

§ 105 Zákon o sociálnom poistení
(3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti a v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka