Môžem prerušiť materskú a požiadať o ňu znova?

Zodpovedané
23. jan 2024

Dobrý deň,

na materskú som nastúpil začiatkom decembra, materské sa síce valorizuje, no len pre nové priznané materské dávky.

Je možné dočasne, čo i len na 1 deň prerušiť materskú a požiadať o ňu nanovo?

Príde mi nelogické a nespravodlivé, že napr. dôchodcom sa automaticky zdvihne dôchodok, ale materská sa nezvýši. Teda ostáva taká, aká mi bola v roku 2023 priznaná.

Ďalšiu otázku mám ohľadom materskej. Plánujeme druhé dieťa. Keby som nastúpil v roku 2025, materská sa mi bude počítať z roku 2024.

Keby som mal tento rok len 2-3 výplaty, zvyšok by som bol potenciálne na podpore v nezamestnanosti, ako by sa mi počítala materská v roku 2025?

Spriemerovali by sa tie tri mesiace z roku 2024, kedy by mi prišla výplata?

Posledná otázka. Manželka aktuálne od konca roku 2023 pracuje.

Keby sa ju zamestnávateľ rozhodol koncom roka prepustiť alebo by odišla sama, plus posledné 3 - 4 mesiace tohto roka by bola na podpore v nezamestnanosti, v roku 2025 by išla na materskú, ako by sa jej materská počítala?

Bolo by to z priemeru 8 odrobených mesiacov, alebo 8/12 priemernej mzdy odrobených mesiacov (keďže cca 8 by odrobila a 4 by bola na podpore)?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri prerušení poberania materského, ak výplatu materského prerušíte z iného dôvodu ako z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, takéto obdobie sa započítava do celkového obdobia nároku na materské. Budete ukrátený o časť obdobia a je otázne, či by Vám prepočítali nanovo vymeriavací základ z iného obdobia ako pri prvej žiadosti pokiaľ sa jedná o to isté dieťa.

Materské pri druhom dieťati, ak by sa Vám skončil pracovný pomer, máte na požiadanie o materské iba 7-dňovú ochrannú lehotu. Záleží kedy by ste nastúpili, či by ste mali aktívne nemocenské poistenie a ako by dlho trvalo.

Ak by manželka nejakú časť roka 2024 odpracovala vo svojom pôvodnom zamestnaní, z ktorého bola na RD a nastúpila by na novú materskú v roku 2025 z ochrannej lehoty, tak by jej rozhodujúce obdobie bol celý rok 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka