Môžem počas ochrannej lehoty pracovať na dohodu?

Zodpovedané
18. júl 2024

Dobrý deň,

podľa všetkého som otehotnela počas ochrannej lehoty. Trvalý pracovný pomer mám ukončený, som nezamestnaná.

Môžem počas ochrannej lehoty pracovať na dohodu?

Ovplyvní to nejako - najmä negatívne materské či tehotenské dávky, ktoré by som mala mať z ukončeného pracovného pomeru?

Ďakujem

Dobrý deň,

vznikom nového nemocenského poistenia (nového zamestnania) zanikne ochranná lehota. Pokiaľ by ste zamestnali na dohodu s pravidelným príjmom a do nástupu na materskú by sa z toho nového zamestnania platilo nemocenské poistenie za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie by bol predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak by sa v novom zamestnaní za Vás odviedlo viac ako 90 dní nemocenského poistenia, už by výpočet materskej bol z tohto nového zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka