Môžem poberať nemocenskú dávku z Nemecka a zároveň invalidný dôchodok na Slovensku?

Zodpovedané
10. aug 2024

Dobrý deň,

ako onkologický pacient som na PN už 7 mesiac. PN mám vystavenú na Slovensku a nemocenské dávky poberám z Nemecka. Zároveň na odporúčanie lekára si vybavujem invalidný dôchodok.

Môžem poberať súčasne nemocenskú dávku (Krankengeld) z Nemecka a zároveň poberať invalidný dôchodok na Slovensku v prípade, že mi bude schválený?

Môžem poberať súbežne dva invalidné dôchodky z dvoch krajín (SR a DE), alebo sa to sčítava spolu respektíve je mi priznaný len jeden a nemôžem mať dva?

Ďakujem

Dobrý deň,

dôchodkom zo zahraničia sa nevenujem (okrajovo).
Súbeh PN a dôchodku je možný.

Pokiaľ požiadate o dôchodok v zahraničí, budete ho dostávať zo zahraničia (EU).
Vo väčšine prípadov sa vypláca invalidný dôchodok z každej krajiny EÚ, v ktorej ste pracovali.

O invalidný dôchodok môžete požiadať v krajine, kde bývate (SK), alebo v krajine, v ktorej ste boli naposledy poistený.

S prianím pekného dňa,
Lenka