Môžem poberať materské, keď som v júni 2023 ukončila školu a založila si živnosť?

Zodpovedané
17. jan 2024

Dobrý deň,

nedávno som sa dočítala, že po novom majú nárok na materskú dovolenku aj ženy po ukončení štúdia na VŠ. Štúdium na VŠ som úspešne ukončila (Mgr.) v júni 2023. Od augusta mám založenú živnosť, avšak odvody neplatím, keďže to prvý rok nie je nutné.

Mám v takomto prípade možnosť poberať materskú?

Termín pôrodu mám marec 2024.

Ďakujem

Dobrý deň,

potrebujete mať okrem úspečne skončenej VŠ aj nemocenské poistenie. Napr. ak by ste sa dobrovoľne poistila a ešte by ste to stihli do podania žiadosti o materské, nárok na materskú by už vznikol.

S prianím pekného dňa,
Lenka