Môžem poberať dávku v nezamestnanosti, ak som bola počas rodičovskej dovolenky 7 mesiacov PN?

Zodpovedané
24. jún 2024

Dobrý deň,

poprosila by som poradiť, či po skončení rodičovskej dovolenky môžem poberať dávku v nezamestnanosti, ak som počas RD bola 7 mesiacov PN.

Pre lepšiu orientáciu posielam časovú os udalosti:

  • pred nástupom na materskú som bola 5 rokov bez prestávky zamestnaná, pracovný pomer stále trvá,
  • pôrod 18.4.2023,
  • materská (od 3.3.2023 do 26.10.2023),
  • rodičovská dovolenka (od 27.10.2023 - stále prebieha),
  • PN v ochrannej lehote (od 31.10.2023 do 31.5.2024) - 7 mesiacov,
  • na rodičovskej dovolenke budem do 3 rokov dieťaťa, tj. do 18.4.2026.

Budem mať po skončení RD (do 3 rokov dieťaťa, 18.4.2026) nárok na dávku v nezamestnanosti (19.4.2026 ukončím pracovný pomer a 20.4.2026 pôjdem na úrad práce), keďže som počas RD bola 7 mesiacov PN a zároveň na RD?

Spĺňam, že od ukončenia RD budem spätne počas 4 rokov 2 roky zamestnaná?

Počas rozhodujúceho obdobia (2 roky pred ukončením PN), keď budem na RD počas celých týchto 2 rokov, som z toho bola aj 7 mesiacov PN. Čiže neviem, či sa RD a súčasne PN nejakým spôsobom vylučuje alebo nie.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Túto podmienku splníte, pokiaľ Vám bude trvať pracovný pomer. Ak ste boli na PN z ochrannej lehoty, PN Vám platila SP od prvého dňa, u zamestnávateľa ste boli po celý čas PN evidovaná na RD. Aj keby to bolo inak, stále to bolo v trvajúcom pracovnom pomere, to je dôležité.

Ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď, ale posledný mesiac mám zdravotné problémy, ktoré som už potrebovala riešiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka