Môžem poberať 20 mesiacov rodičovský z Čiech, potom sa zamestnať na Slovensku a zvyšných pár mesiacov poberať rodičovský zo Slovenska?

Zodpovedané
27. feb 2024

Dobrý deň,

poberám MD zo Slovenska, PP mi už netrvá. Manžel pracuje v Čechách a povedali mi, že rodičovský mám žiadať z Čiech.

Je možné napr. poberať 20 mesiacov rodičovský z Čiech, potom sa zamestnať na Slovensku a zvyšných pár mesiacov do veku 3 rokov dieťaťa poberať rodičovský zo Slovenska?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak rodič žiada o rodičovský príspevok, táto starostlivosť musí byť dieťaťu poskytovaná na Slovensku. Nárok na dávky sa však už posudzuje nielen podľa slovenskej legislatívy, ale aj podľa koordinačných predpisov a nariadení EÚ. Pri určovaní nároku na rodičovský príspevok podľa legislatívy EÚ sa posudzujú obidvaja rodičia dieťaťa. A to aj v prípade, ak nie sú manželia, spolu nežijú, prípadne má jeden z rodičov dieťa zverené do svojej starostlivosti.

Ak by bola dávka poskytovaná štátom EÚ nižšia, resp. dávka nie je, Slovensko by Vám z dôvodu bydliska rodiny poskytol vyrovnávaciu dávku vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými v SK a EÚ.

https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

Keď už budete ekonomicky aktívna na Slovensku, môžete požiadať o poberanie RP zo Slovenska.

S prianím pekného dňa,
Lenka