Môžem po dlhodobej PN znova nastúpiť na platenú maródku?

Zodpovedané
22. dec 2023

Dobrý deň,

som po dlhodobom zamestnaní a dlhodobej PN 1 rok a 4 mesiace. Momentálne mi končí 6 mesiacov poberania dávky.

Môžem znova nastúpiť na platenú PN, keďže ma čaká operácia a zamestnať sa nie je možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

platená PN zaniká po 52 týždňoch jej trvania, t.j. po jednom roku. Aby po roku vznikol nárok na znovu platenú PN, je potrebné odpracovať 26 týždňov bez inej PN.

Ak od poslednej práceneschopnosti neuplynulo ešte 26 týždňov trvania nemocenského poistenia, tak do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti v poslednom roku pred jej vznikom.

S prianím pekného dňa,
Lenka