Môžem ostať na neplatenej rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
27. apr 2023

Dobrý deň,

otec dieťaťa nastupuje na 28 týždňov na rodičovskú dovolenku a bude dostávať materské. Ja počas tohto obdobia nechcem nastúpiť do práce, aby som sa po vyčerpaní otcovej materskej mohla opäť starať o syna. V práci som zamestnaná na dobu neurčitú, nastúpim po dovŕšení 3 rokov veku syna.

Je možné ostať na rodičovskej dovolenke, teda bez príspevku?

Ako to bude v tom prípade s poistným?

Je potrebné, aby som si ho platila sama?

Ako zistím sumu, ktorú musím platiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné prerušiť rodičovskú dovolenku a môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno v rámci neplatenej rodičovskej dovolenky. Avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť.

Počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. Odvody do zdravotnej poisťovne máte povinnosť hradiť po celý čas trvania neplateného voľna. Počas roka 2023 je to suma 84,77 eur mesačne.

Poprípade zostanete naďalej na rodičovskej dovolenke do troch rokov dieťaťa bez rodičovského príspevku.

S prianím pekného dňa,
Lenka