Môžem nastúpiť po skončení materskej v ochrannej dobe 7 dní na PN?

Zodpovedané
1. feb 2023

Dobrý deň,

v súčasnosti som na MD končiacej 25.2.2023. Plánujem nastúpiť na rodičovskú dovolenku, ale zároveň mám zdravotné problémy, ktoré by som chcela riešiť a budú si vyžadovať dlhší čas. Máme ešte ďalšie dieťa vo veku 3,5 roka, takže by som si vybavila na sociálnej poisťovni, že sa oň starám. Tým by sa mi to rátalo aj do dôchodku.

Môžem nastúpiť po skončení MD v ochrannej dobe 7 dní na PN?

Ak by manžel nastúpil od 2.5.2023 na materskú dovolenku a ja preruším rodičovskú, môžem zostať ďalej PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete ísť na PN už počas rodičovskej dovolenky, tak si musíte aktivovať nemocenské poistenie. A to napr. jeden deň - dva dni sa vrátiť do práce, príp. čerpať dovolenku. Hneď na nasledujúci deň ísť na PN z ochrannej lehoty a zároveň môžete ísť na rodičovskú dovolenku. Poberať rodičovský príspevok a PN je možné. Keď manžel nastúpi na materskú, tak vy prerušíte rodičovský príspevok a môžete byť na PN.
Po skončení ale materskej dovolenky môžete ísť na PN v 7-dňovej ochrannej lehote.

S prianím pekného dňa,
Lenka