Môžem nastúpiť od 2.10.2024 na PN bez toho, aby mi to ovplyvnilo výpočet materského z novej zmluvy?

Zodpovedané
6. sep 2024

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ohľadom PN pred nástupom na materskú. Na materskú som sa rozhodla nastúpiť 8 týždňov pred termínom pôrodu, čo je 16.10.2024.

Od 1.7.2024 pracujem na novú zmluvu s vyšším príjmom kvôli navýšeniu materského. 1.10.2024 budem mať teda odpracovaných 92 dní na tejto novej zmluve, teda mám splnenú podmienku 90 dní. Moja práca však nie je ideálna v tehotenstve a každým dňom je pre mňa náročnejšia.

Môžem nastúpiť od 2.10.2024 na PN bez toho, aby mi to ovplyvnilo výpočet materského z tejto novej zmluvy?

Čítala som, že Sociálna poisťovňa môže napadnúť a prešetriť tento trojmesačný pracovný pomer a následne zamietnuť výpočet materského z tohto príjmu.

Mohla by som Vás poprosiť o radu ako postupovať?

Hrozí mi, že mi materské nevypočítajú z novej zmluvy, ak nastúpim na PN?

Je lepšie si zaplatiť odvody do 16.10.2024 ako keby ďalej pracujem?

Pretože v práci dlhšie ako do 1.10.2024 zostať nechcem.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môžete po odvedení 90 dňoch nemocenského poistenia ísť na PN do nástupu na materskú. Ale v každom prípade, či nastúpite na PN, alebo nie, môžu v Sociálnej poisťovni prešetriť či sa nejednalo o účelovosť.

S prianím pekného dňa,
Lenka