Môžem nastúpiť na materskú s prvým synom?

Zodpovedané
4. júl 2024

Dobrý deň,

v momentálnej situácii máme ročného syna, s ktorým je manželka na rodičovskom príspevku. Aktuálne však čakáme ďalšie dieťa s termínom pôrodu január 2025. Keď sa druhé dieťa narodí, pôjde s ním manželka na materskú dovolenku.

1. Môžem v tom čase by som chcel ja (otec) nastúpiť súbežne taktiež na materskú dovolenku s prvým synom, ktorý bude mať v tom čase 1,5 roka?

2. Následne po skončení materskej by som chcel prejsť na materskú dovolenku s druhým dieťaťom. S prvým synom by bola manželka na rodičovskom. To znamená, že by sme boli súbežne ja na materskej a manželka na rodičovskej dovolenke každý s iným dieťaťom.

Sú takéto možnosti reálne?

Prosím vyjadrite sa osobitne ku každej otázke.

Ďakujem

Dobrý deň,

1. V tom istom čase môže byť matka na materskej s novorodencom a vy = otec so starším dieťaťom do 3 rokov veku dieťaťa. Pokiaľ obaja budete spĺňať všetky podmienky pre priznanie materskej, budete môcť obaja poberať materské (každý požiada o materské zo svojho zamestnania).

2. Súbeh materského a rodičovského príspevku nie je možný. Nárok na rodičovský príspevok je vtedy, keď ani jeden z rodičov nepoberá materskú za celý mesiac. V čase, keď vy budete na materskej dovolenke a manželka už nebude poberať rodičovský príspevok, môže byť stále na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpá ju do troch rokov dieťaťa, pokiaľ pracovný pomer trvá.

S prianím pekného dňa,
Lenka