Môžem nakupovať tovar bez vyplnenia IČ a predávať cez e-shop ako živnostník?

Zodpovedané
3. okt 2023

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť.

Môžem nakupovať tovar bez vyplnenia IČ a predávať cez e-shop ako živnostník?

Ako predať tovar, ktorý som kúpil predtým ako som mal živnosť?

Môžem predať tovar sám sebe ako fyzická osoba fyzickej osobe živnostníkovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

fyzické osoby (SZČO) môžu do daňových výdavkov zahrnúť výdavky, ktoré sú nevyhnutne vynaložené na začatie ich činnosti - aj výdavky na zásoby (tovar). Tieto výdavky môžu byť vynaložené v roku, kedy ste začali podnikať, ale aj v roku, ktorý bezprostredne predchádzal roku začatia podnikania. Ak máte na tovar doklad z jeho nákupu, môžete si ho zahrnúť do daňových výdavkov.

Pokiaľ už budete mať nové doklady bez uvedeného Vášho IČa, nákup tovaru stále budete preukazovať vy a bude len na Vás ako pri prípadnej kontrole obhájite, či ste daný nákup riešili ako SZČO. Záleží či nakupovať budete iba na Slovensku. Ak v zahraničí, tak je nutnosť zadať nielen IČO ale aj DIČ. Ak objednávate niektorý tovar online, či daný e-shop neslúži iba pre nepodnikateľov, ale je možnosť objednať tovar aj ako živnostník, podnikateľ.

Viac informácii napr:
https://podnikam.sk/na-faktury-niektore-firmy-n...,

Ak si chcete kúpiť niečo ako SZČO sám od seba, takáto možnosť nie je.

S prianím pekného dňa,
Lenka