Môžem mať nový polovičný úväzok popri rodičovskej bez prerušenia prebiehajúceho TPP?

Zodpovedané
16. aug 2023

Dobrý deň,

momentálne som na RD z TPP, dcérka má 1,5 roka a chcela by som už začať pracovať na polovičný úväzok alebo dohodu.

Môžem mať nový polovičný úväzok u rovnakého zamestnávateľa, u ktorého mám TPP?

Musím mať inú náplň práce?

Ovplyvní to nejako moju RD?

A ako je to v prípade, ak by som išla na druhú materskú?

Ovplyvní práca na polovičný úväzok popri RD moju ďalšiu materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky môžete pracovať. Ideálne v pôvodnom pracovnom pomere zostať na rodičovskej dovolenke a súčasne pracovať na nový pracovný pomer - nižší úväzok, ale na iný druh práce.

Čo sa týka pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, tak tam bude rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na novú MD. Ak by ste v predchádzajúcom roku nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materské sa určí z pravdepodobného VZ. Ten nahlasuje zamestnávateľ, ale nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak v rámci kratšieho pracovného úväzku dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a neukončí sa, budete mať súbeh.

Materské požiadate aj z prvého pracovného pomeru, aj z druhého. Dve žiadosti, každá sa posúdi zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka