Môžem ísť počas dohody o pracovnej činnosti na PN?

Zodpovedané
3. feb 2023

Dobrý deň,

aktuálne robím na dohodu o pracovnej činnosti 40 hodín mesačne. Zároveň som aj na úrade práce. Som tehotná a pracovné i zdravotné podmienky vyžadujú, aby som išla na PN.

Môžem ísť počas dohody na PN?

Ak budem na PN počas dohody, budem mať nárok na tehotenský príspevok od 13. týždňa tehotenstva?

Môžem byť zároveň PN a poberať tehotenský príspevok?

Z čoho by mi bol vyrátaný vymeriavací základ pre PN a pre tehotenský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste na úrade práce, tak môžete mať dohodu iba na 40 kalendárnych dní. Ak z tejto dohody platíte nemocenské poistenie, tak môžete ísť na PN. Či budete mať nárok na tehotenské neviem, ale ak budete nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni), tak nárok na tehotenské budete mať.

Súbeh tehotenské a PN môže byť. Vymeriavací základ neviem takto posúdiť, záleží či odpracujete celý kalendárny mesiac, príp. pravdepodobný VZ.

https://www.upsvr.gov.sk/obcan-hladajuci-zamest...

S prianím pekného dňa,
Lenka