Môžem ísť po rodičovskej dovolenke na klasickú OČR?

Zodpovedané
31. aug 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom mojej situácie.

Môžem ísť po rodičovskej dovolenke na klasickú OČR?

Z čoho sa mi bude rátať?

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení rodičovskej dovolenky môžete ísť na OČR za predpokladu, že pracovný pomer trvá.

Rozhodujúce obdobie bude predchádzajúci rok = rok 2022. Ak ste v roku 2022 boli celý čas len na RD a nemali iný príjem, tak z pravdepodobného vymeriavacieho základu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

S prianím pekného dňa,
Lenka