Môžem ísť na rodičovskú dovolenku bez nároku na dávky z úradu práce?

Zodpovedané
15. jún 2023

Dobrý deň,

čoskoro mi končí materská.

Stačí oznámiť zamestnávateľovi, že chcem prejsť na rodičovskú i napriek tomu, že nemám nárok na dávky z úradu práce?

Otec dieťaťa je zamestnanec iného štátu a aktuálne aj s dieťaťom žijeme mimo Slovenska.

Stanem sa vtedy samoplatcom ako keby som bola na neplatenom voľne?

Aké daňové a odvodové povinnosti mi takto vzniknú?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno v rámci neplatenej rodičovskej dovolenky. Avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť.

Počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. V zdravotnej poisťovni sa môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov. Na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

Zahraničiu sa venujem iba okrajovo, ale odporúčam Vám ohľadom ZP prečítať link:
https://www.vszp.sk/poistenci/zdravotna-starost...

S prianím pekného dňa,
Lenka