Môžem ísť na PN aj počas skúšobnej doby?

Zodpovedané
26. aug 2024

Dobrý deň,

pracovala som 7 rokov, teraz som zmenila zamestnanie. Momentálne som v skúšobnej dobe u nového zamestnávateľa. Zistila som, že som tehotná. Viem, že keď oznámim zamestnávateľovi, že som tehotná, tak môže ukončiť pracovný pomer.

Viem ísť na PN zo skúšobnej doby až do pôrodu?

Budem mať potom nárok na tehotenské a materskú keby na prepustia?

Odrobené roky mám, len som menila zamestnávateľa.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by sa aj skončil pracovný pomer, bude pre Vás platiť ochranná lehota. Pokiaľ ste v posledných dvoch rokoch pred pôrodom boli nemocensky poistená najmenej 270 dní, budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty. Aj na tehotenské, pokiaľ v 13. týždni tehotenstva budete mať viac ako 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. Viete ísť na PN z ochrannej lehoty, aj požiadať o tehotenské, aj materské. Uvádzate, že 270 dní nemocenského poistenia splníte (započítaním z iných ukončených nemocenských poistení).

Odporúčam Vám písomne oznámiť tehotenstvo aj s potvrdením od doktora, aby sa na Vás vzťahovala ochranná doba. Zamestnávateľ nesmie dať svojmu zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe. Zákonník práce priznáva ochranu tehotnej žene aj počas skúšobnej doby. Uvedené však neplatí v prípade, keď sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje, alebo premiestňuje.

S prianím pekného dňa,
Lenka