Môžem ísť na neplatenú rodičovskú dovolenku, aj keď som nezamestnaná?

Zodpovedané
25. júl 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu ako postupovať na úradoch po ukončení RD. Tá mi končí teraz v auguste 2024. Som nezamestnaná, výpoveď som podala ešte počas RD v júni 2024.

Môžem ísť na neplatenú RD, aj keď som nezamestnaná?

Ak áno, kde všade sa mám hlásiť?

Ešte zvažujem ísť na urád práce na poberanie dávok kým si nenájdem prácu.

Ak si zvolím ísť na úrad práce, kedy to mám urobiť?

Ktorá možnosť by bola pre mňa najlepšia?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám skončil pracovný pomer, tak už nebudete ani na neplatenej rodičovskej dovolenke.
Ak by ste sa evidovali na ÚPSVaR, môžete po vyčerpaní dávky v nezamestnanosti zostať na ÚPSVaR aj naďalej, až do času kým budete potrebovať. Štát platí na zdravotné poistenie za osobu, ktorá je evidovaná na ÚPSVaR. Zaevidovať sa na ÚPSVaR je potrebné do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru. Ak by ste nezostali na ÚPSVaR, v zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka