Môžem ísť hneď po skončení materskej na podporu?

Zodpovedané
2. sep 2024

Dobrý deň,

od 1.6.2024 som nezamestananá, 12.6.2024 som nastúpila na MD. Chcela by som sa po ukončení MD zaevidovať na úrade práce a poberať pol roka podporu. Po skončení podpory by som požiadala o rodičovský.

Môžem po skončení MD ísť hneď na podporu a partner, ktorý je zamestnaný by si požiadal o nižší rodičovský?

Po skončení podpory by sa prepísal rodičovský na mňa a poberala by som už vyššiu dávku. Alebo si po MD požiadať radšej o rodičovský a dajme tomu po 2 mesiacoch ísť na popdoru a rodicak prepísať na partnera na ten pol rok, potom by som sa k nemu vrátila.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môžete sa po skončení materskej zaevidovať na ÚPSVaR a požiadať o dávku v nezamestnanosti a otec dieťaťa mlže požiadať o rodičovský príspevok. Ak on nepoberal materské, bude RP poberať v "nižšej" čiastke. Po skončení poberania dávky v nezamestnanosti môžete požiadať o rodičovský príspevok, Vám ho uznajú vo "vyššej" čiastke, nakoľko ste poberali materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka