Môžem dostať výpoveď počas rodičovskej, keď sa zamestnávateľ dostal do konkurzu?

Zodpovedané
2. máj 2023

Dobrý deň,

zamestnávateľ sa dostal do konkurzu a všetky kolegyne už dostali výpovede. Ja som momentálne na rodičovskej dovolenke. Firma nevie, že čo so mnou. Teda účtovníčka, ktorá ako jediná ešte spracováva papiere.

Dostanem výpoveď počas rodičovskej alebo až po jej skončení?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ nesmie dať svojmu zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe. Uvedené však neplatí v prípade, že sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje.

Niekedy sa stane, že zamestnávateľ zamestnancom výpovede s prebiehajúcim konkurzom vôbec nedá. Vás len informovali o tejto skutočnosti.

Informujte sa u zamestnávateľa, ako bude pokračovať, či bude vyhlásený konkurz. Ak bude vyhlásený konkurz na zamestnávateľa a on alebo správca v konkurznom konaní Vám dá výpoveď, alebo sa s ním dohodnete na skončení pracovného pomeru dohodou z niektorého z vyššie uvedených dôvodov, tak v takom prípade Vám vznikne nárok na odstupné.

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným. Vy výpoveď nepodávajte.

S prianím pekného dňa,
Lenka