Môžem deň po skončení rodičovskej dovolenky nastúpiť na PN?

Zodpovedané
11. máj 2023

Dobrý deň,

od roku 2011 som zamestnaná v jednej firme. Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dvojičkami, ktorá mi končí 8.12.2023.

Môžem hneď 9.12.2023 nastúpiť na PN kvôli dlhodobým zdravotným problémom?

Ak áno, tak z čoho sa mi bude počítať výška PN?

Je lepšie mesiac čerpať starú dovolenku a následne nastúpiť na PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení RD môžete ísť hneď na PN. Ak v rozhodujúcom období neodpracujete aspoň 21 dní alebo 168 hodín, (do začiatku PN), používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok.

Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli.

Ak by ste najprv čerpali dovolenku a potom išli na PN, tak by záležalo koľko dní by ste čerpali dovolenku. Ak by to bolo menej ako 21 dní, použil by sa pravdepodobný zárobok. Ak viac ako 21 dní, použil by sa na výpočet PN príjem za túto čerpanú dovolenku. Nemyslím si, že by medzi nimi bol veľký rozdiel.

S prianím pekného dňa,
Lenka