Môžem dať výpoveď, byť na rodičovskej a neodpracovať ani deň?

Zodpovedané
8. aug 2024

Dobrý deň,

som na TPP, doba neurčitá. Som na RD, ktorá mi končí v júli 2025. Do novej práce sa vrátiť neplánujem. Dcéra nastupuje do jaslí v septembri. V súčasnej práci mám ešte nevyčerpanú dovolenku.

Mám 3 otázky.

1. Môžem dať výpoveď v súčasnej práci, alebo sa dohodnúť na skončení, byť stále na RD a neodpracovať ani deň?

Nemôže ma zamestnávateľ donútiť niečo odpracovať?

Po skončení pracovného pomeru môžem ukončiť poberanie RD a nahlásiť sa na ÚPSVaR, aby som poberala dávku v nezamestnanosti?

2. Hľadám si novú prácu. Môžem nastúpiť do novej práce od 1.9. a v starej práci budem riešiť to čo som písala vyššie?

Bude to v poriadku?

Tam bude plynúť výpovedná doba, alebo dohoda a v novej budem pracovať?

Poberanie RD už neukončím, takže budem súčasne zamestnaná u dvoch zamestnávateľov. Vyplýva mi nejaká oznamovacia povinnosť u starého alebo súčasného zamestávateľa?

3. Ak bude vykonávaná pracovná činnosť totožná len v inom odvetví priemyslu, potrebujem súhlas súčasného zamestnávateľa ak už bude výpoveď/dohoda podpísaná?

Je to vôbec konkurencia?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Pokiaľ sama neukončíte rodičovskú dovolenku, tak kým trvá, nepracujete. Môžete sa dohodnúť na ukončení pracovného pomeru, keď sa skončí pracovný pomer, skončí sa aj rodičovská dovolenka. Rodičovský príspevok môžete poberať naďalej, a po jeho skončení môžete ísť na ÚPSVaR a poberať dávku v nezamestnanosti.

2. Môžete. V pôvodnom pracovnom pomere môžete zostať na rodičovskej dovolenke, prípadne môže plynúť výpovedná lehota a súčasne môžete pracovať na nový pracovný pomer u iného zamestnávateľa.

3. Pozrite si pracovnú zmluvu či máte v nej konkurečnú doložku a čo v nej uvedené, aké podmienky. Záleží od pracovnej zmluvy, čo je v nej presne uvedené.

S prianím pekného dňa,
Lenka