Môže živnostník predať auto sám sebe?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

priateľ je živnostník a je platcom DPH. V auguste si kúpil auto na živnosť. Prišla mu DPH.

Môže si auto predať sám sebe na meno?

Je nám jasné, že musí vrátiť DPH štátu. S tým nie je problém.

Dali by sa na to auto robiť cestovné príkazy?

Pýtam sa preto, lebo teraz mi ide do výdavkov len spotreba.

Ďakujem

Dobrý deň,

živnostník majetok sám sebe ako fyzickej osobe - občanovi nemá dôvod predávať, je jeho vlastníkom. Skôr auto vyradiť z obchodného majetku.

Predaj majetku (inej FO, s.r.o.), ktorý bol zaradený do podnikania je do 5 rokov od vyradenia predmetom dane z príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka