Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca, aby si v deň štátneho sviatku písal dovolenku?

Zodpovedané
5. dec 2023

Dobrý deň,

robím v jednozmennej prevádzke.

Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca, aby si v deň štátneho sviatku písal dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

§ 122 ods 3 Zákonníka práce. Citujem:
Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda.

Pokiaľ je to len jednozmenná prevádzka nemá mať dovolenku.

Príp. podajte podnet na Inšpektorát práce.
https://www.ip.gov.sk/staznosti-a-podnety/

S prianím pekného dňa,
Lenka