Dobrý deň,
aktuálne pracujem na TPP. Túto pracovnú zmluvu mám do konca roka 2024. Moja manželka je tehotná a ak všetko dobre dopadne, tak na konci novembra 2024 budeme mať ďalšieho potomka.
Od januára 2025 si plánujem založiť živnosť a mať príjem zo živnosti.
Je možné, aby som po šestonedelí manželky požiadal o "materskú" ja ako otec dieťata v roku 2025, ktorý už bude SZČO?
Ak áno:
1. Výška materskej sa bude vypočítavať ešte z roku 2024 ako som bol TPP zamestnancom?
2. Čo všetko musím mať v roku 2025 nastavené ako živnostník, aby som mohol poberať materskú?
3. Možem popri poberaní materskej aj podnikať a mať príjem?
4. Môžete mi napísať hlavne veci, ktorým sa vyvarovať, alebo na ktoré myslieť, aby som v takejto situácii mohol poberať materskú?
Pre zjednodušenie ešte raz - v roku 2024 som TPP, od januára 2025 budem SZČO a v roku 2025 budem chcieť ako SZČO poberať materskú na dieťa.
Ďakujem
Dobrý deň,
1. - 2. Pokiaľ si založíte živnosť v roku 2025, z nej kým nepodáte daňové priznanie (v roku 2026) nebudete platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Tým pádom, ak nič neurobíte a pracovný pomer Vám skončí teda oveľa skôr ako budete mať v pláne požiadať o materské, nebudete mať nárok na materské.
Otec dieťaťa má iba 7-dňovú ochrannú lehotu, aby mohol požiadať o materské z ukončeného nemocenského poistenia (vo Vašom prípade do 7.1.2025 ak pracovný pomer skončí 31.12.2024, materská by sa počítala z TPP). V prípade ak by ste sa dobrovoľne poistili na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP), tak až vtedy by Vám v priebehu roka 2025 mohol vzniknúť nárok na materské. Ak DNP bude trvať dlhšie ako 26 týždňov, bude materské počítané z Vami zvoleného VZ. Ak by trvalo kratšie, tak sa dávka vypočíta z minimálneho VZ.
3. Môžete, aj tak ešte nebudete povinným platiteľom odvodov, na živnosť sa nebude prihliadať. Budú chcieť ale od Vás vyjadrenie, či dosahujete príjem a ak áno, kto sa o dieťa krátkodobo stará počas Vašej neprítomnosti (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka dieťaťa.
4. platí bod 1 - 2.
S prianím pekného dňa,
Lenka