Môže Sociálna poisťovňa zamietnuť materské na základe neoprávnene vyplatenej dávky v nezamestnanosti?

Zodpovedané
9. aug 2024

Dobrý deň,

manžel mal viac zamestnávateľov, ale bol aj na neplatenom RP. Ja som išla do práce ja a on sa staral o deti. Momentálne som tehotná, požiadala som o odňatie RP na dcéru. Má len 2,4 roka, takže by si manžel uplatnil na ňu materské a ja materské na tretie bábo. Ide o to, že mal pracovný úraz a bol dlhodobejšie PN - cca 3 mesiace.

Rátajú sa aj tie 3 mesiace do tých 270 dní, aby spĺňal nárok na materské?

Druhá otázka:
26.7.2024 podal žiadosť o materské v ochrannej lehote. Od 1.7.2024 mal TPP iba do 20.7.2024. Predtým bol vedený na úrade práce a bola mu schválená aj podpora v nezamestnanosti. Pracoval na dohodu vyše 40 dní, no pracovníčka úradu práce ho vyradila až teraz 29.7.2024 ku dňu 1.6.2024. Za mesiac jún mu bola vyplatená dávka v nezamestnanosti.

Máme čakať na papier so Sociálnej poisťovne, alebo je lepšie ísť tam hneď a vrátiť peniaze, aby nezamietli zbytočne materské?

Môžu zamietnuť materské na základe neoprávnene vyplatenej dávky v nezamestnanosti?

Aj keď sami vidia v systéme, že koľko dní trvá dohoda. Netuším prečo to prišlo.

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Pokiaľ bol na PN v čase trvania pracovného pomeru, tak tieto dni sa budú počítať do potrebných dní nemocenského poistenia.

2. Danú situáciu je potrebné odkonzultovať priamo so Sociálnou poisťovňou, neoprávnenú vyplatenú dávku v nezamestnosti je potrebné vrátiť. Inak vyplatenie materského má prednosť pred vyplatením dávky v nezamestnanosti a dávka mu bola vyplatená iba za jún, nie za júl, o materské požiadal v júli.

S prianím pekného dňa,
Lenka