Môže si manžel uplatniť na mňa nezdaniteľnú časť, keď dieťa malo už 3 roky?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

v roku 2023 som bola až do 22.12.2023 na rodičovskej dovolenke a teda som poberala rodičovský príspevok. Dieťa malo 22.12.2023 tri roky.

Môže si manžel uplatniť na mňa nezdaniteľnú časť?

Je potrebné niečo k tomu doložiť?

Ako sa to bude počítať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

bude mať manžel nárok na nezdaniteľnú časť na manželku.

Z tejto nezdaniteľnej časti sa odpočíta Váš vlastný príjem, ak ste ho dosiahli.
Následne sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k prvému dňu daného mesiaca. Nakoľko dieťa malo až v decembri 3 roky, na začiatku mesiaca bola podmienka splnená a tým pádom bude mať nárok na 12 mesiacov.

https://podpora.financnasprava.sk/424715-Nezdan...

S prianím pekného dňa,
Lenka